Przejdź do głównej zawartości

Klasyczna kawiarka ...


Kawiarka inaczej określana makinetką, kafetierą lub czajnikiem moka, to jeden z najpopularniejszych zaparzaczy do kawy na świecie. Umożliwia przygotowanie naparu mocno zbliżonego smakiem oraz konsystencją do włoskiego espresso. Jeżeli zależy Ci, żeby Twoja kawa zawsze imponowała swoim smakiem, to obowiązkowo musisz bliżej poznać kawiarkę.

Historia kawiarki
Początki kawiarki sięgają roku 1919, kiedy to dyrektor firmy zajmującej się obróbką metali Włoch Alfonso Bialetti postanowił zacząć pracę nad prototypem zaparzacza do kawy. Pragnął skonstruować coś niewielkiego, co umożliwi przygotować espresso w każdym domu, bez konieczności tracenia majątku w kosztownych kawiarniach.


Do opracowania kawiarki Alfonso natchnęła domowa pralka, która działała na zasadzie wypychania wody podczas procesu prania. Dlatego właśnie Bialetti postanowił, że jego zaparzacz będzie parzyć kawę pod ciśnieniem, które przeprowadza wodę przez zmielone ziarna.

Pierwsza kawiarka powstała stosunkowo późno, bo dopiero w 1933 roku, a produkt był oferowany jedynie na miejskich targach, co mocno ograniczało popularyzacje na szerszą skalę. Duży przestój w produkcji nastąpił podczas II Wojny Światowej, a firma odżyła dopiero w 1946 roku. Renato Bialetti (syn Alfonso), który przejął stery w przedsiębiorstwie, opatentował kawiarkę oraz postawił na zwiększenie działań marketingowych. Skuteczna reklama sprawiła, że kawiarka zyskała międzynarodową sławę.

Budowa kawiarki
Od powstania pierwszej kawiarki w jej designie do dziś zmieniło się niewiele. Kawiarka to przeważnie ośmiokątny, stożkowy dzbanek wykonany z aluminium lub stali. Składa się z trzech zasadniczych części. Dolnego pojemnika na wodę, sitka na zmieloną kawę oraz górnego zbiornika na gotowy napar.

Bardzo ważnym elementem kawiarki jest zaworek znajdujący się w dolnym zbiorniku. Nie pełni on roli estetycznej, a jest pewnym zabezpieczeniem. Jeżeli z różnych względów woda nie przeciska się przez sitko, to zaworek wypuszcza parę wodną, zmniejszając ciśnienie w pojemniku. Zabezpiecza to nas przed potencjalnym rozerwaniem kawiarki.

Kawiarki są dostępne w różnych rozmiarach, a ich wielkość mierzy się w liczbie filiżanek. Jedna filiżanka to około 30-35 ml naparu, czyli tyle, co espresso. Kupując kawiarkę, należy pamiętać o tym, żeby jej rozmiar w zupełności spełniał Twoje wymagania. Każde sitko należy wypełniać kawą po same brzegi, co gwarantuje idealną ekstrakcję oraz pozwala osiągnąć właściwą ilość naparu. Jeżeli przygotowujesz kawę tylko dla siebie, to kawiarka na 10 filiżanek będzie niewątpliwie za duża.
Przed zakupem kawiarki musisz zwrócić uwagę na to, gdzie chcesz jej używać. Nie każda kawiarka jest przystosowana do stosowania na palniku gazowym. Funkcjonują także czajniczki dedykowane jedynie do płyty indukcyjnej bądź elektryczne.


Parzenie kawy w kawiarce
Kawiarka zdobyła ogromną popularność na całym świecie również z powodu bardzo łatwej obsługi. Do osiągnięcia świetnego naparu wystarczy tak niewiele, a z jego wykonaniem nie powinien mieć problemów nawet początkujący kawosz.

Zanim pierwszy raz użyjesz swojej kawiarki, musisz ją rozmontować i dokładnie przepłukać każdą jej część. Ważne jest to, aby zrobić to bez żadnych środków chemicznych, należy wykorzystać do tego wyłącznie czystą wodę. Kiedy kawiarka wyschnie, możesz przejść do procesu parzenia:

1. Nalej wodę do dolnego pojemnika tuż pod zawór bezpieczeństwa, czyli niewielki otwór, który zabezpiecza urządzenie przed zbytnim skokiem ciśnienia.
2. Uzupełnij sitko drobno zmieloną kawą aż po same brzegi. Nie ubijaj jej jednak tak, jak w przypadku ekspresu kolbowego.
3. Złącz ze sobą wszystkie części i mocno przykręć górny zbiornik do podstawy. Skręcając kawiarkę, staraj się nie trzymać jej za rączkę.
4. Ustaw kawiarkę na palniku (o mniejszej średnicy niż podstawa kawiarki) bądź na płycie indukcyjnej.
5. Poczekaj, aż kawa zaparzy się do górnego zbiornika.


Mimo tego, że otrzymany napar jest często porównywany do espresso, to nie do końca nim jest. Pozwala on na dość intensywne doznania i wspaniale komponuje się z mlekiem. Najistotniejszymi zaletami kawiarki jest łatwa obsługa oraz niewielka cena w stosunku do wysokiej jakości przygotowanego naparu. Dzięki temu niewielki czajniczek posiada swoich fanów na całym świecie.

Komentarze

  1. Ciekawy post, szczególnie rys historyczny :-D Sama używam kawiarki od dłuższego czasu i napisałam o niej także posta na swojego bloga, miło jest jednak przeczytać coś o tej samej tematyce, ale napisane w zupełnie inny sposób. Pozdrawiam :-D

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetna jest taka kawiarka, ja akurat mam okres nie picia kawy ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ślicznie się prezentuje, nigdy nie miałam, zazwyczaj stawiam na ekspres :P

    OdpowiedzUsuń
  4. Szkoda że ten tekst nie jest Twój. Skopiowane z innej strony. Szkoda.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. Kawiarka sama w sobie jest dobra, gdyż kawa w niej zrobiona ma niesamowity aromat. Jednak aby ją przygotować potrzeba trochę czasu. gdy go nie mamy to można przecież użyć czajnika elektrycznego https://duka.com/pl/agd/czajniki-elektryczne i to w nim szybko zagotujemy wodę na pyszną kawę.

    OdpowiedzUsuń
  7. A widzicie, to wielu produktów takie cięcie laserem się przydaje. Ja mogę jedynie powiedzieć, że jeśli o mnie chodzi, to ja ogólnie wierzę, że warto sprawdzać najróżniejsze możliwości i oferty, ale powinno się wybierać doświadczone firmy, z odpowiednimi maszynami. Dziś dla mnie to firma Unihut s.a. https://unihut.pl/ z Krakowa.

    OdpowiedzUsuń
  8. Co by nie mówić to oczywiście takie urządzenia są bardzo potrzebne i ja jeszcze chcę dodać, że także całkiem ważnym jest aby wiedzieć co zrobić z zepsutą zmywarką. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług serwisu https://serwisagd-technik.pl/naprawa-zmywarek-wroclaw/ i ja właśnie tak zrobiłam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Test! Nowe pieluszki Lupilu

Nowy rok, nowe testy, nowe wyzwania 😊 Tym razem z Testmetoo miałyśmy okazję wypróbowania nowych pieluszek Lupilu dostępnych w sieciach sklepów Lidl. Jak się sprawdziły i czy spełniły nasze oczekiwania ...? Zacznę od samego wyglądu. Pieluszki są bardzo estetycznie wykonane, nie zabrakło też ładnej, kolorowej grafiki. Po założeniu dobrze przytegają do ciałka dziecka. Rzepy są dość wytrzymałe. Moje maleństwo używa pieluszek jedynie na noc, a od paru dni już właśnie wogóle 😉 W naszym przypadku nie zdarzyło się, żeby pieluszka przeciekła, zsunęła się czy podrażniła skórę. Foto z oficjalnej strony pieluszek Mam duże zaufanie do produktów oferowanych przez sklepy Lidl. Tym razem również się nie zawiodłam. Jesiem ciekawa jak pieluszki spisały się w przypadku Waszych maluszków 😊

Złota Kolekcja Bajek ...

Chodzę, szukam, odwiedzam wszystkie pobliskie kioski, salony prasowe i nic :( Pierwsza część Złotej Kolekcji Bajek, a mianowicie "Król Lew" rozeszła się jak świeże bułeczki w przeciągu kilku godzin. Nic dziwnego ... pierwszy zeszyt kosztował w końcu jedyne 1,90 zł! Dlaczego tak bardzo zależało mi na tej kolekcji? Uwielbiam bajki Disneya i z ogromnym sentymentem wspominam moją serię książek, które mama kupowała mi w wydawnictwie Świat Książki. Bajeczki przekazałam bratanicy :) a teraz zbieram te piękne opowieści dla mojej córeczki :) Bardzo, ale to bardzo długo zastanawiałam się nad zakupem prenumeraty. Nigdy nie miałam zaufania do tych super stronek z gazetkami, gdzie do każdego numeru dodawane są prezenciki i inne bajery. Wiele pytań krążyło mi po głowie. Czy nie ma ukrytych kosztów? Czy można zrezygnować? Czy przypadkiem po zakończeniu prenumeraty "nie wcisną" mi jakiejś kolejnej"? itp, itd .... Przeczytałam uważnie zasady i postanowiła

Jak prawidłowo piłować paznokcie?

Piłowanie paznokci wymaga znajomości kilku podstawowych zasad. Bez nich nasze paznokcie staną się brzydkie i łamliwe. Sprawdź, jak prawidłowo piłować paznokcie. Piękne paznokcie są naszą wizytówką. Zadbane i prawidłowo spiłowane sprawiają, że jesteśmy postrzegani jako kompetentni i schludni. Poprawiają nasze samopoczucie i pewność siebie. Stają się częścią naszej stylizacji. To jednak nie wszystko. Niepoprawna technika piłowania może doprowadzić do łamliwości paznokci, a nawet nieprzyjemnych i brzydko wyglądających infekcji. Jak więc prawidłowo piłować paznokcie?                                    Pomysły na paznokcie – nie zapominajmy o piłowaniu! Prawidłowe spiłowanie płytki paznokcia jest podstawowym i jednym z pierwszych zabiegów, który należy wykonać przed każdą stylizacją, taką jak: ·          tipsy, ·          manicure żelowy, ·          hybrydy. Każda z nich wymaga nico innej metody piłowania paznokci. Do pierwszych dwóch warto spiłować płytkę do poło